Puls Branży

Nowa fabryka kauczuku S-SBR Grupy MOL

Grupa MOL i JSR Corporation otworzyły w Tiszaújváros na Węgrzech fabrykę kauczuku styrenowo-butadienowego.

Nowy zakład, o zdolnościach produkcyjnych 60 tys. ton rocznie, będzie produkował kauczuk styrenowo-butadienowy (S-SBR), którego głównym składnikiem jest produkowany w sąsiednim zakładzie MOL butadien. Inwestycję rozpoczęto w 2015, na podstawie spółki joint venture założonej przez MOL i JSR Corporation.

Podczas inauguracji nowej fabryki obecny był Viktor Orbán, premier Węgier, Zsolt Hernádi, prezes i dyrektor zarządzający Grupy MOL oraz Koichi Kawasaki, dyrektor zarządzający JSR Corporation.

Kauczuk S-SBR to ceniony w branży surowiec. Jest wykorzystywany do produkcji „przyjaznych dla środowiska” opon, które dzięki niskim oporom toczenia zapewniają niższe zużycie paliwa, a jednocześnie lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni.

Uruchomienie nowego zakładu wpisuje się w aktualną strategię grupy MOL, której jednym z kluczowych elementów jest rozszerzanie oferty o produkty o wysokiej wartości, używane w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, opakowaniowym, czy też elektronicznym. Do 2030 roku firma planuje zainwestować w te obszary 4,5 mld dolarów.

- MOL rozszerza swoją ofertę o jeden z najbardziej innowacyjnych produktów na rynku. Jesteśmy dumni, że każdego roku wzbogacamy swoją ofertę o kolejne wyspecjalizowane, zyskowne produkty. Przed nami jeszcze wiele pracy, jesteśmy jednak na najlepszej drodze do osiągnięcia naszego strategicznego celu – stania się wiodącą firmą chemiczną w Europie Środkowej do roku 2030 - powiedział Zsolt Hernádi, prezes grupy MOL.

Koncern ma swoje zakłady w ośmiu krajach, prowadzi cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, na Słowacji i w Chorwacji. Ponadto posiada roznudowaną sieć dwóch tysięcy stacji paliw w 10 krajach.