Wiadomości

Opona MICHELIN X-Crane+ do dźwigów samojezdnych

Opona przemysłowa MICHELIN X-Crane+ jest przeznaczona do dźwigów samojezdnych pracujących na dużych budowach oraz drogach używanych do utrzymania ruchu przemysłowego.

Żurawie mobilne to pojazdy użytkowane zarówno na terenie budowy, jak i na drodze, dlatego muszą być wyposażone w ogumienie dostosowane do pracy na różnych nawierzchniach. Wytrzymałość opon jest tu szczególnie istotna, ponieważ dźwigi samojezdne charakteryzują się bardzo dużą masą własną (do 200 ton) i dużymi naciskami na oś (do 16 ton). Pojazdy te posiadają do dziesięciu osi napędowych i sterujących, a po drogach poruszają się z prędkością do 80 km/ godz.

 

W oponie MICHELIN X-Crane+ zastosowano asymetryczny wzór bieżnika. Małe klocki w jego środkowej części zwiększają komfort oraz precyzję prowadzenia, zaś większe klocki po zewnętrznej stronie bieżnika zapewniają trakcję na miękkiej nawierzchni. Opona posiada indeks prędkości F (80 km/ godz.), zapewnia krótszą drogę hamowania oraz większą wszechstronność użytkowania (budowy, drogi dojazdowe na miejsce pracy oraz drogi publiczne).

 

MICHELIN X-Crane+ łączy wszystkie zalety poprzedniej generacji opon tego modelu i dodatkowo optymalizuje je w następujących obszarach:

 

  • Większa wydajność – dzięki zastosowaniu nowej mieszanki gumy opona MICHELIN X-Crane+ może pracować 20 proc. dłużej[1], dzięki czemu jej żywotność mimo trudnych warunków użytkowania sięga 10 lat.

 

  • W produkcji wykorzystano technologię C2, czyli karkas najnowszej generacji, który  redukuje nagrzewanie się barków opony, co istotnie wydłuża jej żywotność. Dodatkowo w konstrukcji karkasu użyto stalowego kordu dla zwiększenia wytrzymałości opony.

 

  • Zwiększone bezpieczeństwo – dzięki asymetrycznemu bieżnikowi droga hamowania jest krótsza, a w wyniku poprawionej geometrii powierzchni styku opona/obręcz[2], opony są lepiej osadzone na obręczach.

 

  • Montaż i demontaż ogumienia jest bezpieczniejszy i szybszy.

 

  • Większy komfort pracy – dzięki zastosowaniu twardszej i równomiernie zużywającej się mieszanki bieżnika MICHELIN X-Crane+ zmniejsza natężenie wibracji maszyny. Jest to szczególnie ważne dla komfortu jazdy żurawiem na dłuższych odcinkach.

 

  • Mniejszy wpływ na środowisko – opona MICHELIN X-Crane+ jest trwalsza i może być pogłębiana, co gwarantuje dłuższy czas jej użytkowania, a jednocześnie produkcja tego modelu wymaga użycia mniejszej ilości surowców. Dodatkowo opony te powstają w zakładach posiadających certyfikat ISO 14001, co oznacza, że zmniejszony został wpływ tych opon na środowisko naturalne.

 

Opona MICHELIN X-Crane+ jest dostępna w rozmiarach:

  • 385/95 R25
  • 445/95 R25
  • 525/80 R25